Od nedavno našim klijentima možemo ponuditi i rad na alotman na upit. U tom slučaju vi nama trebate proslijediti sve potrebne informacije koje su nam potrebne da bi vam mogli otvoriti oglase te cjenik vaših usluga na koji ćemo mi nadograditi našu proviziju. Prihvatit ćemo dogovor (ugovor) samo ako je cijena u okviru tržišnih cijena na tom području. Alotman na upit funkcionira tako što nakon postavljenih oglasa gost kontaktira nas te mi šaljemo upit vama o raspoloživosti za taj termin za smjštajnu jedinicu nakon čega gost ima 7 dana da prihvati ili odbije ponudu. U međuvremenu traženi termin za smjštajnu jedinicu nomožete iznajmiti netkom drugom (možete, ali nas o tome morate hitno informirati). Ako gost prihvati ponudu dužan je u kratkom roku uplatiti avans nakon čega je rezervacija potvrđena.
Ako ste zainteresirani za ovaj vid suradnje ili imate kakva pitanja slobodno nam se javite preko našeg kontakt obrasca!
Preuzeto sa stranice klub-iznajmljivaca.com
Zašto bi zapravo iznajmljivač uz osnovni cjenik radio još jedan cjenik – alotmanski cjenik? Zato jer:
- time ostavlja dojam profesionalnosti
- ima uvijek spremnu kalkulaciju i uvjete za nove posrednike bez zamarajućih pregovaranja
- ubrzava postupak suradnje s novim posrednicima
- stvara se fer odnos na tržištu
- stvara uspješniji odnos s agencijom
- postaje konkurentniji
Dopustite nam da prvo istaknemo razliku između individualnih iznajmljivačevih cijena (službene cijene iznajmljivača, one “sa zida u apartmanu”) i alotmanskih cijena (niže cijene predviđene za posrednike, to jest agencije).
Što je zapravo alotmanski cjenik?
Izraz alotmanski cjenik uvriježen je u slučajevima kada se ugovor potpisuje između ugostitelja (recimo hotel) i putničkih agencija pri čemu se ujedno ugovara osim uvjeta suradnje i cjenik koji ugostitelj nudi putničkoj agenciji, a koji je u pravilu niži od hotelskog individualnog cjenika.
Međutim, prilikom sklapanja ugovora između iznajmljivača i putničke agencije takodjer se usudimo koristiti ovaj termin u smislu kada iznajmljivač kreira poseban cjenik koji je umanjen za određenu proviziju ili rabat koji iznajmljivač odobrava posredniku. U Zakonu nije navedena obveza imanja ovakvog cjenika. Obavezno je imati samo službeni cjenik za goste.
Kako kreirati individualni cjenik?
Individualne cijene su one koje se nalaze u službenom cjeniku iznajmljivača te koje on nudi neposredno gostu. Dužnost iznajmljivača je pridržavati se tih cijena.
Kreiranje cijena nije banalna stvar i o njoj iznajmljivač itekako mora voditi računa. Prvenstveno je bitno odrediti cijenu tako da bude tržišno prihvatljiva (ne kreirati prevelike cijene koje nisu u skladu s kvalitetom, takozvana vrijednost za novac), a ona se određuje temeljem nekih osnovnih elemenata; kategorizacije, opremljenosti, položaja i kapaciteta. Određeni elemenat u cijeni dijeli se s brojem prosjećne popunjenosti ili broja dana iznajmljivanja kako bi se dobio iznos na dnevnoj bazi to jest kako bi se kasnije kreirala cijena po noćenju.
Stoga individualna cijena iznajmljivača sadrži sljedeće elemente koje je potrebno uključiti:
1. bazični troškovi (održavanje, režije i ostali troškovi)
2. boravišna pristojba (ako je uračunata u cijenu, to jest ako je iznajmljivač paušalac s time da se računa na način: osnovni kreveti puta cijena boravišne (recimo 300kn) podijeljeno s brojem dana prosjećne popunjenosti (recimo 45))
3. zarada (temeljena na kretanjima tržišta i konkurentnosti)
4. prostor za posredničku naknadu ili proviziju, barem 10%
Na tako dobivenu cijenu iznajmljivača eventualno može biti dodan PDV ukoliko je iznajmljivač obveznik PDV-a.
Kako izraditi alotmanski cjenik?
Preporučljivo bi bilo da iznajmljivač izradi i alotmaske cijene za svoj smještaj baš poput hotela, a ne samo individualni cjenik. U alotmanskom cjeniku iznajmljivač predviđa određeni rabat od individualnih cijena, to jest proviziju koju daje bilo kojem daljnjem posredniku to jest agenciji. To je cjenik u kojem stoje cijene već umanjene za proviziju to jest to su nabavne cijene za određenog posrednika. Cijene u oba cjenika (individualnom i alotmanskom) ne mogu stoga biti iste.
Ne zaboravite kod cjenika dodati i napomene poput: minimalnog broja noćenja, popuste s obzirom na dob gosta te sve ostale napomene koje sadrži i vaš službeni cjenik.
Klasika: “Ne mogu Vam ništa dati, vi se nadogradite na moje cijene koliko god hoćete!”
Usudimo se reći kako je prilično neozbiljno ako iznajmljivač ima službene cijene takve da više nije u mogućnosti od tih cijena izdvojiti barem oko 10% provizije za posrednika. Nešto kao: “Oprostite ali to je moja cijena, ja Vam stvarno nikako ne mogu spustiti jer ništa ne bih zaradila. Vi se nadogradite koliko god želite na moje cijene!” možemo vrlo često čuti. Je li to ispravno u pogledu zajedničke borbe za gosta? Činjenica je kako to bitno utječe na krajnju cijenu prema gostu, tržištu uopće te fer odnos u tržišnoj utakmici koju igra ne samo agencija već svakako i iznajmljivač skupa s njom.
Ako iznajmljivač ima odvojenu boravišnu pristojbu dakle nije paušalac onda bi i u alotmanskom cjeniku trebala boravišna pristojba biti svakako odvojeno iskazana. Ako je iznajmljivač obveznik PDV-a alotmanska cijena mu može uključivati PDV ili on može biti odvojeno izražen, samo je potrebno staviti napomenu da to bude jasno vidljivo. PDV je na usluge smještaja 10%.
Primjer alotmanskog cjenika
Ako iznajmljivač u svom individualnom cjeniku ima cijenu sobe 300kn, u alotmanskom cjeniku će mu takva soba stajati recimo 270kn čime je dao 10% rabata. Posrednik tako dalje može prodavati iznajmljivačevu sobu po 300kn i zaraditi 30kn ili će cijenu dići jop više, što je dalje stvar poslovanja agencije i procjene konkurentne izlazne cijene.
Rabat ili provizija posredniku se mora odrediti u tom alotmanskom cjeniku, ona može biti od 10% pa čak i 15, 20, 25, 30.. 50 %. Kod većih rabata kao što je 20% ili više, iznajmljivač može zahtijevati u ugovoru da posrednik ne smije prodavati po cijeni većoj ni manjoj nego su iznajmljivačeve individualne cijene. Tom prilikom posredniku uz ugovor prilaže i individualni cjenik da se vidi razlika. S većim rabatom iznajmljivač cilja na bolju popunjenost i suradnju s tim posrednikom.
U poslovanju iznajmljivača se ništa ne mijenja
Na taj način iznajmljivač kroz alotmanski cjenik ima uvijek istu politiku davanja rabata/provizije agencijama i u slučaju kada zaradi iznos iz alotmanskog cjenika, u računu će prikazati upravo tu alotmansku cijenu, jer je to realan iznos koji je primio i naplatio. A to je i iznos koji će biti evidentiran u Evidenciji računa. Posebice je to zgodno za one koji se boje da će preći prag od 85.000kn godišnje zbog ulaska u PDV.
Takav cjenik ne stoji u smještajnoj jedinici već ga iznajmljivač ima za sebe i pokazuje ga samo u slučaju suradnje s agencijom. Inspekcija traži na uvid samo službeni cjenik.
Previsoke cijene nikome ne donose korist
Na taj način iznajmljivač je odredio pravu konstrukciju cijena jer je ukalkulirao troškove i točnu zaradu koju želi. Posebice je dobro što je odredio rabat koji želi dati agenciji za dovođenje gosta, jer i sa tim alotmanskim cjenikom iznajmljivač i dalje smatra dobiveni iznos zadovoljavajućim i profitabilnim. Ovo napominjemo zato jer su mnogi iznajmljivači prilično osjetljivi na davanje provizije, a ponajviše što kreiraju individualnu cijenu krajnje nisku u smislu da ispod te cijene ne mogu ići jer im se ne isplati. Skloni smo reći da je to pogrešno kreiranje cijena.
Previsoka cijena iznajmljivača nije konkurentna i za posrednika predstavlja loš proizvod koji će se ili slabo prodavati s mogućnošću reklamacija ili se uopće neće prodavati što nije na korist nikome. A današnji gost može vrlo lako odabrati i drugu destinaciju, ne samo drugog ponuđača smještaja.
Cijene dodatnih usluga
Još ih zovu akcesorne usluge ili sporedne usluge (doručak, klima, parking, kućni ljubimci i sl.) One mogu biti i uračunate u cijenu, a mogu biti dodatni elementi u cjeniku. U alotmanskom cjeniku potrebno je takodjer navesti i odrediti cijene za dodatne usluge po istom principu.