Okusi Jadrana – tradicionalna jela Dalmacije

Sep 4, 2012

Mnogo je razloga zbog kojih se gosti zaljubljuju u Hrvatsku, no tradicionalno lokalno jelo obuzima sva vaša osjetila odjednom, upoznavajući vas s Hrvatskom na najbolji mogući način – kroz užitak jedenja. Vodeći se slavnom izrekom "Ljubav prolazi kroz želudac", donosimo vam pet tradicionalnih jela Dalmacije zbog kojih ćete se zasigurno zaljubiti u okuse Jadrana.

Okusi Jadrana – tradicionalna jela Dalmacije

1. Pršut je početna točka svakog restoranskog menija i proslave u Hrvatskoj. Riječ je o soljenom, na zraku sušenom svinjskom butu. Najbolji primjerci domaćeg pršuta nastaju uz malu pomoć prirode. Naime, jesen, rana zima i lokalna bura (suhi, hladni sjeverni vjetar) odgovorni su za njegovu teksturu i okus. Tradicionalno ova delikatesa se reže u duge, tanke fete i poslužuje sa sirom i maslinama kao predjelo. Najcjenjeniji pršut je onaj iz Drniša, malog grada pokraj Šibenika .

2. Paški sir je naziv za sir s otoka Paga koji se u potpunosti proizvodi od mlijeka ovaca koje slobodno pasu brdske otočke pašnjake obilate aromatičnim biljem. I upravo njihov način prehrane daje ovom svjetski slavnom i nagrađivanom siru njegov osobiti pikantni okus. Riječ je o tvrdom siru koji se tradicionalno reže u debele, trokutaste kriške i poslužuje s pršutom.

3. Peka je zapravo naziv za način pripreme hrane od kojeg svakome u Hrvatskoj odmah rastu zazubice. Postupak pripreme ide tako da se svi sastojci (u većini slučajeva riječ je o janjetini ili hobotnici u kombinaciji s mladim krumpirima) poklope pekom, teškim željeznim poklopcem, koji se zatim prekrije žeravicom. I to je to, nema mješanja i povremenog kušanja, već se pušta da se sastojci polako kuhaju u svojim sokovima. A kad konačno podignete peku dočekat će vas prava poslastica, rapsodija okusa i mirisa kojoj nitko ne može odoljeti.

4. Pašticada je naziv za tradicionalno jelo iz Dalmacije čiji je glavni sastojak govedina. Riječ je o pravoj gozbi koja zahtijeva gotovo maratonsku pripremu. Naime prije samog kuhanja koje traje i po nekoliko sati, meso je potrebno marinirati 24 sata u crnom vinu uz dodatak češnjaka, papra, ružmarina, klinčića i kadulje. Tijekom samog kuhanja sve se još dodatno obogaćuje lukom, suhim šljivama, mrkvom i muškatnim oraščićem tako da za konačni rezultat dobivamo gusti, tamni umak prepun okusa. Tradicionalno pašticada se poslužuje s domaćim njokima od krumpira.

5. Crni rižot je još jedno dalmatinsko jelo koje obavezno morate probati. Riječ je o morskoj delikatesi čiji je glavni sastojak sipa. Upravo njezina tamna ''tinta'' daje ovom jelu njegov osebujni mediteranski okus. Za puni užitak crni rižot pospite s malo naribanog tvrdog sira.